W dniu 27.09.2012 r. w Zamku w Suchej Beskidzkiej odbyła się oficjalna inauguracja programu.
W inauguracji wzięli udział przedstawiciele Funduszy finansujących projekt tj.
- Z-ca Dyrektora Szwajcarsko Polskiego Programu Współpracy – Pan Roland Python
- Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie - Pan Jan Rączka
- Z-ca Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej w Krakowie – Pan Józef Kała
oraz min. Wójtowie, Burmistrzowie, Radni Powiatowi, przedstawicieli mieszkańców biorących udział w projekcie
Starosta Suski Tadeusz Gancarz rozpoczynając spotkanie przypomniał trudne początki związane z realizacją projektu.
Historię, zakres, cel, przewidywane efekty, a także szczegóły techniczne instalacji solarnych przedstawił Paweł Dyrcz – Naczelnik Wydziału Środowiska, a jednocześnie pomysłodawca i koordynator projektu.
Walory przyrodnicze Babiej Góry – obszaru Natura 2000 przedstawił Tomasz Pasierbek z Babiogórskiego Parku Narodowego, gdyż jednym z celów projektu jest poprawa jakości powietrza w rejonach cennych przyrodniczo.
Burmistrz Makowa Podhalańskiego Paweł Sala podzielił się z spostrzeżeniami i uwagami, z pierwszego etapu montażu jaki odbywa się na terenie makowskiej gminy.
W ramach „Programu zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii i poprawy jakości powietrza w obrębie obszarów Natura 2000, powiatu suskiego” do końca sierpnia 2013 w 2349 budynkach mieszkalnych w powiecie zostaną założone kolektory słoneczne.
Projekt współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy (w wysokości 4,6 mln CHF – 12,9 mln zł, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (13,5 mln zł) oraz przez mieszkańców powiatu (5,1 mln zł).
W ramach projektu wykonana będzie także instalacja solarna dla Szpitala Rejonowego w Suchej Beskidzkiej ze środków pochodzących z Programu Szwajcarskiego (712 748 zł) oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie (398 880 zł). Na budynkach osób fizycznych łączna powierzchnia zamontowanych kolektorów wynosić będzie 11632 m2 , a moc 8,52 MW, natomiast na szpitalu o powierzchni 400 m2 i mocy 300 kW.
Celem projektu jest poprawa jakości powietrza poprzez redukcję substancji zanieczyszczających powietrze o 3521 t/rok, poprawa jakości życia mieszkańców poprzez umożliwienie egzystencji w czystym środowisku, ograniczenie zużycia paliw konwencjonalnych, zwiększenie udziału energii słonecznej w krajowym bilansie energetycznym, a także zmniejszenie różnic społeczno gospodarczych poprzez oszczędności w związku z zastosowaniem instalacji solarnych.
Powiat suski jest jedynym powiatem w Polsce realizującym montaż kolektorów słonecznych na tak dużą skalę.
Podczas inauguracji odczytane zostały także listy gratulacyjne jakie do uczestników przekazane przez :
- Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Pan Marek Polak
- Poseła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Pani Beata Szydło
- Ministerstwo Rozwoju Regionalnego – Dyrektor Pani Małgorzata Wierzbicka
- Władzę Wdrażająca Programy Europejskiej - Kierownik Pan Tomasz Dyląg
- Wiceprezesa Zarządu Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego - Pan Stanisław Bisztyga
Prezesi instytucji dotujących Program w swych wystąpieniach zwracali na trud włożony w doprowadzenie projektu do ostatniego etapu realizacji, dziękując jednocześnie za udaną współpracę.
Uczestnicy inauguracji zgodnie przyznawali, że program wymagał dużo pracy, ale był to niezwykle efektywny okres, który zaowocował innowacyjnym rozwiązaniem w skali regionu. Obliczono, że po zakończeniu projektu, aż 29% budynków mieszkalnych powiatu suskiego będzie mieć zamontowane instalacje solarne.
Kolejnym punktem spotkania było wręczenie podziękowań (patrz galeria zdjęć poniżej). Podziękowania wręczono dla:
- Dyrektora Szwajcarsko Polskiego Programu Współpracy Dominiqa Favre’a wraz ze Współpracownikami,
- Prezesa NFOŚiGW w Warszawie Jana Rączki wraz ze Współpracownikami,
- Prezesa WFOŚiGW w Krakowie Małgorzaty Mrugały wraz ze Współpracownikami.
Na zakończenie spotkania koordynator projektu Paweł Dyrcz wymienił imiennie i jednocześnie dziękując wszystkim osobom zarówno ze strony powiatu, instytucji współpracujących i dotujących za zaangażowanie i trud włożony w jego realizację oraz Mieszkańcom którzy zaufali Powiatowi biorąc udział w projekcie.
Inauguracje zakończył Starosta Suski, który również podziękował za realizację projektu. Uczestnicy inauguracji mieli możliwość zapoznania się także z przykładowym zestawem solarnym, który był prezentowany przez wykonawcę prac firmę Solver Sp. z o.o. z Tarnowskich Gór.
Poniżej umieszczono:
- zdjęcia
- prezentacje przedstawione na inauguracji
- Materiał wideo wykonany dzięki uprzejmości portalu powiatsuski24.pl >>> zobacz proszę