Instalacje solarne   są zabezpieczone  przed nadmiernymi upałami poprzez  wyposażenie  ich :

  • naczynia przeponowe  w których   (białe lub czerwone pojemniki o pojemności około  25 l) 
  • zawory bezpieczeństwa  ( umieszczone  tuż przy grupie bezpieczeństwa)
   

  Instalacja solarna pracuje  do momentu osiągnięcia  maksymalnej temperatury zbiornika  ustawionej przez użytkownika (najczęściej 85 stopni). Po osiągnięciu  tej temperatury  pompa zatrzymuje się i energia  pochodząca z słońca przestaje być przekazywana do zbiornika.  Ewentualny  wzrost ciśnienia  w instalacji równoważony jest w naczyniu przeponowym. Gdyby naczynie przeponowe nie mogło zrównoważyć  nadmiernego ciśnienia  po przekroczeniu ciśnienia krytycznego  zadziała  zawór bezpieczeństwa  i nadmiar glikolu zostanie wyrzucony  do pojemnika.

   

  W przypadku  upałów i braku lub  małego  rozbioru wody w tym okresie  możliwe jest  uruchomienie  w  ustawieniach   sterownika funkcji chłodzenia.

  Zasada działania funkcji chłodzenia  polega na automatycznym uruchomieniu  pracy instalacji solarnej  w godzinach nocnych  na parę godzin co powoduje  wychłodzenie  dolnej połowy zbiornika  do żądanej temperatury np. 30 stopni  (ciepło jest wtedy  uwalniane za pomocą kolektora słonecznego do atmosfery) , co powoduje, że instalacja w następny słoneczny dzień  może pracować w sposób normalny. Funkcja chłodzenia będzie  działała co noc do momentu jej wyłączenia w sterowniku solarnym.

  Rozwinięciem  funkcji chłodzenia jest funkcja urlopowa której zasada jest podobna jak funkcji chłodzenia jednak dodatkowo mamy możliwość  ustawienia zakresu dat kiedy będzie działała. Funkcję urlopową należy włączać zawsze wtedy kiedy nie będzie rozbioru wody w okresie silnego nasłonecznienia np. podczas letniego wyjazdu na urlop.

   

  Bliższe  informacje na temat możliwości ustawienia funkcji  chłodzenia, urlopowej:

  • Instalacje solarne  wykonane w I etapie   2012 -2013 (str. 14- 15, 29)     > zobacz
  • Instalacje  solarne wykonane w II etapie ( str. 14)   2016 > zobacz

  lub w  segregatorach  z dokumentacją  przekazanych podczas odbioru ( żółty segregator  – I etap),  (zielony segregator – II etap )

  W instalacjach  solarnych  wykonanych w II etapie  istnieje możliwość  min. włączania wyłączenia   funkcji urlopowej  z telefonu komórkowego po podłączeniu   instalacji solarnej do sieci internet  > zobacz

  Włączanie  wyłączanie  funkcji  urlopowej  – instalacje I etap > film

   

   


  img_3912-kopiowanie

   

   

   

   

   

  Drukuj